Wawel malaga - produktem eksportowym

Wawel malaga - produktem eksportowym

Każdy z nas jako dziecko chciał chyba być właścicielem fabryki czekolady. Okazuje się, że wystarczający upór i konsekwencja mogą umożliwić osiągnięcie tego celu. Adam Piasecki pod koniec XIX wieku założył w Krakowie - ówczesnej stolicy Galicji - pracownię cukierniczą.

Podobne wpisy

logo wpisu Porządek boski, a ludzi, a zwrot podatku z Anglii

Ologierd

Porządek boski, a ludzi, a zwrot podatku z Anglii

Pismo mówi: oddajcie Bogu co boskie, a Cezarowi, co należy do Cezara. Trudno się nie zgodzić z tymi słowami. Jednakże słowa Pisma...

To z niej narodziła się późniejsza fabryka firmy Wawel kasztanki. Andrzej Piasecki osiągnął niesamowity sukces na rynku cukierniczym. Jego czekoladki wawel malaga były sprowadzane przez samego cesarza Franciszka Józefa na dwór Habsburgów w Wiedniu.

Wszyscy dworzanie byli podobno zachwyceni wyrobami firmy Wawel. Kasztanki nie były wtedy jeszcze produkowane przez Wawel. Malaga była głównym "produktem eksportowym" na dwór cesarski.

Podobno czekoladki wawel malaga szczególnie smakowały wnukom i wnuczkom cesarza. Dzień, kiedy ekstrapocztą pocztą do Wiednia przyjeżdżały czekoladki firmy wawel kasztanki był jedynym, kiedy cesarz nie zajmował się sprawami państwa i zajmował się rodziną. Może gdyby postępował inaczej nie doszłoby do smutnych wypadków w Sarajewie..

Niemniej, popularność zakładu Piaseckiego umożliwiła mu otworzenia profesjonalnej fabryki pod Krakowem w 1910 roku. Fabryka ta działa do dzisiaj. Została znacjonalizowana przez komunistów po przejęciu przez nich władzy w wyniku II Wojny Światowej.

To za komunistów powstały takie czekoladki, jak kasztanki. Kasztanki powstały w latach 70. Do dzisiaj kasztanki cieszą się niesłabnącą atencją klientów krakowskiej firmy wawel.

.


Tagi: wawel kasztanki, wawel malaga, kasztanki

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   132   Głosuj na nie

Statystyki wyświetleń:

Poleć nas na: Dodaj do śledzika wykop twitter Facebook Gadu - Gadu Google